4 monitory – dá sa

Pri mojej práci som si natoľko navykol na dvojmonitorový layout, že som už bez neho nemohol žiť. Trochu mi ale vadilo, že doma mám k 19″ Aceru iba starý 15″ Hansol. Rozhodol som sa teda, že za 15″ zoženiem náhradu. Nakoľko sa mi veľmi ľúbi CrystalBrite (Acer technológia, monitor má lesklý povrch a kvalitné zobrazenie farieb aj napriek použitej TN technológii TFT), znova som vyberal z ich produktov, a našiel som sympatický 22″ Acer P223W hlavne za sympatickú cenu. Zároveň ma napadlo nevyhodiť starý monitor, ale skúsiť si kúpiť naňho nejakú starú PCI kartu, ktorá by stačila na nejakú konzolu, file manager alebo niečo hlavne graficky nenáročné. Našiel som Radeon 7000 PCI za ~ 800Sk, čo sa mi zdala byť dobrá voľba, vzhľadom k tomu, že som ani nevedel, či dokáže Windows pracovať s dvoma grafickými kartami (nespojenými cez SLI alebo CrossFire).

Monitor aj grafická karta mi došli do práce a ja som nemohol odolať pokušeniu ich hneď vyskúšať. Chyba, ako som sa okamžite zaľúbil do používania dvoch monitorov, tak sa stalo aj teraz s troma a môj nový Acer som si nechal v práci. No v nej mi hrozili, že mi zoberú jeden z pôvodných monitorov, lebo akurát nechceli nakupovať nové pre nových kolegov. Táto hrozba ma strašila a tak som si zadovážil ďalší, rovnaký Acer, aby mi aj naďalej zostali aspoň tri monitory, no hrozba nakoniec ustúpila a na mojom stole zostali monitory štyri.

Moje miesto

Spočiatktu som sa bál, či staručká Radeona 7000 zvládne rozlíšenie 2960×1050 (skoro), ale skúsil som, a na bežnú prácu jej výkon stačí. No a celkové rozlíšenie niečo pod 5920×1050 zsasa stačí všetkým mojím programom, aby som stále nemusel minimalizovať okná (pravidelne mám otvorené Visual Studio – cez ľavé dva monitory, PowerDesigner, SQL Studio, 2x browser, MSDN a celkom často medzi nimi musím prepínať). A áno, tie 4 monitory niesú nutnosťou, ale je to pohodlné ;-) .

  1. Ahoj, ako si zapojil monitory, aby si mohol použiť štyri monitory, keď 7000-ka len 3 výstupy? použil si nejaký rozbočovač? Vďaka za odpoveď.

  2. Ahoj, no nenapisal som to tam uplne explicitne. Tu staru radeonu (teraz su radeony 7000, ale toto bola karta este z predchadzajuceho cislovania, takze teraz je ultra-ultra stara) som mal ako druhu graficku kartu. Teda v pocitaci som mal dve graficke karty, na kazdej z nich zapojene dva monitory.

    Teraz ale nieje problem zohnat graficku kartu s viacerymi vystupmi na monitory. Aj teraz mam na jednom PC 2 x 2560×1440 + 1 x 1080×1920, z jednej grafickej karty. Velkou vyhodou je, ak by si mal monitory zvladajuce DisplayPort vstup, kedze ten je pre graficku kartu v niektorych aspektoch jednoduchsi a casto byvaval na grafickych kartach ako treti resp stvrty vystup.

    Co do “rozbocovacov”, viem ze nieco podobne niekedy robil Matrox, ale podla mojho nazoru to v dnesnej dobe nieje cesta spravnym smerom, moze byt vela malych iritujucich detailov, ktore nebudu fungovat spravne. (Napriklad, ze monitory musia mat identicke rozlisenie, ze sa pre system budu tvarit ako jeden monitor – a teda maximalizovanie okna je pain, atd atd)

  3. Vďaka za upresnenie, už som v obraze. :idea:

Leave a Comment

Trackbacks and Pingbacks: