Collabtive – jednoduchý task management

Keď som sa začal účastniť tímových stretnutí vývojárov portálu blog.matfyz.sk, z hrôzou som zistil, že nepoužívajú žiaden project/task management software. Všetky tasky, bugy ale aj dokumenty sa distribuovali iba pomocou mailinglistu, čo bolo spočiatku dostatočné, ale s rozrastajúcim sa tímom stále viac chýbal celkový prehľad nad otvorenými bugmi, taskami a plánovanými taskami.

Preto som celý tím presviedčal, že potrebujeme nejaký project/task management software, jeho hľadanie prirodzene pridelili mne. Mal som niekoľko kritérií:

  1. Použitie zadarmo – pre takéto projekty sa ťažko zháňajú peniaze, a ak existuje alternatíva zadarmo, tak je lepšie použiť tú
  2. Majú webové rozhranie – áno, existujú aj také tooly, ktoré bežia ako desktopová aplikácia – tie sú ale väčšinou určené pre self-management
  3. Jednoducho používateľné a administrovateľné – toto v mojom prípade znamená okrem jednoduchého používania aj to, že by sw mal používať PHP, MySQL a bežať na Apache

Najlepší project/task management s akým som sa stretol ( JIRA ) teda vypadol z hry, keďže nieje použiteľný zadarmo ( teda, pre malé tímy do 10 ľudí za určitých podmienok áno, ale toto by bolo pre náš tím výrazné obmedzenie ), beží na Jave a je to dosť komplexný systém. Ako inak, veď je to enterprise systém.

Výsledkom môjho hľadania bolo viacero viac či menej vhodných riešení, ale jedno z nich ma okúzlilo postupne: jednoduchosťou inštalácie, príjemným používateľským rozhraním, prehľadnosťou a jednoduchosťou obsluhovania. Jedná sa o projekt Collabtive.

Hlavné features tejto aplikácie sú:

  • Project management
  • Task management
  • Timetracking

Vnútorná organizácia dát je jednoduchá a intuitívna:
Každý projekt má zadefinovaných niekoľko milestone-ov. Každý milestone má zadefinovaných niekoľko task-listov. Task list potom obsahuje konkrétne tasky. Tieto tasky sú klasicky pridelené používateľom/pracovníkom.

Okrem tejto hlavnej funkcionality potom ku každému projektu existuje webové úložisko dokumentov a správ posielaných medzi používateľmi.  Táto aplikácia dokonca poskytuje aj instant messageing systém pre prihlásených používateľov.

Prirodzene nechýbajú ani roly používateľov, teda do Vášho project managementu môžete napríklad pridať priamo Vašich klientov, ktorí budú vidieť progress v svojich projektoch, môžu zadávať tasky atď.

Všetku túto funkcionalitu systém zvláda pri zachovaní ľahkosti používania a prehľadnosti, za čo patrí vývojovému tímu môj obdiv. Samozrejme Collabtive nieje určený pre veľké korporácie, ale bez váhania ho odporúčam každému malému vývojovému tímu a freelancerom.

Leave a Comment