Starosti a radosti – Apple iPod

Kto by dnes nepoznal iPod. Pre väčšinu ľudí je to doslova synonymum k MP3 prehrávaču. Vždy ma uchvacovalo, že je to jeden z veľmi mála produktov, ktorý môžte volať menom a ľudia vedia, o čom hovoríte. Za svoj život som mal možnosť používať 3 z nich, momentálne mám najnovší, Classic. Ktorý bol najlepší?

3. generácia

iPod sa mi páčil odjakživa a bol som nadšený, keď mi raz brat oznámil, že má na tiPod Touch Wheelestovanie od magazínu PC_Space 15 GB iPod 3. generácie a že mi ho môže na pár dni požičať. Bolo to v apríli roku 2004 a pamätám si, ako som bol spočiatku úplne šokovaný veľkosťou, resp. malosťou tohto prístroja. Tiež ma dosť zaskočila absencia klávesy stop a akýkoľvek vypínač. Je to tak, iPod sa nestopuje a nevypína, pokiaľ ho nepoužívate, stlačíte pauzu a položíte na stôl / do skrine / do tašky. Ak ho chcete použiť znova, jednoducho stlačíte akékoľvek tlačidlo, display sa okamžite zapne, stlačíte play a skladba pokračuje. Na tomto type iPodu bolo zaujímavé aj to, že okrem prepínača na hold na ňom nebola ani jedna pohyblivá časť. Kolečko, rovnako ako aj štyri horné klávesy boli totiž dotykové. Ovládanie bolo aj napriek tomu skvelé a totálne návykové, ostatné prehrávače pôsobili oproti tomu neohrabane a neintuitívne.

4. generácia

Mojich pár dní uplynulo, prehrávač putoval naspäť do redakcie a ja som túžil iPod Click Wheelpo vlastnom. Práve vtedy som mal “úžasnú” prácu v McDonald’s, aby som si mohol zarobiť na letnú dovolenku s priateľkou a kúpa iPodu bola nereálna. Môj sen sa ale splnil v septembri 2004, keď som na 18. narodeniny dostal ako darček 20GB iPod 4. generácie od otca. Bol to úžasný prístroj, sem-tam na neho Apple vydal nový firmware, ktorý opravoval aj tých málo chybičiek, ktoré tento stroj mal. Problémom začala byť hlasitosť, ktorá sa po aktitovaní funkcie Sound Check (normalizácia všetkých skladieb na rovnakú hlasitosť, čo v praxi znamená stíšenie všetkých na úroveň najtichšej) a používaní Koss KSC-35 javila ako nedostačujúca. Ako som ale zistil, problém nebol v iPode, ale v stupídnom francúzskom zákone o maximálnej povolenej hlasitosti prenosných prehrávačov. Naštastie som rýchlo našiel malý šikovný program, ktorý menil pár bitov vo firmware a iPod si hneď myslel, že je neobmedzený, americký.

Ďalsie problémy sa začali objavovať asi po roku. iPod začal čoraz častejšie zamŕzať a odmietal prehrávať mnou vybrané skladby. Skrátka, pevný disk pomaly, ale isto odchádzal. Nasledovala reklamácia (vďaka skvelej 2-ročnej záruke), výmena disku a opätovná spokojnosť, ktorá trvala až do polovice roku 2007. S diskom to opäť vyzeralo dosť zle, navyše baterka už bola tiež značne opotrebovaná. Koncom leta roku 2007 už bol takmer úplne nepoužiteľný, preto som si počkal na uvedenie nových modelov a začiatkom októbra 2007 kúpil 160GB iPod Classic Black.

iPod Classic, alebo je nové vždy lepšie?

Rozhodne nie. Môžem na rovinu povedať, že najnovší iPod je pre mňa veľkým sklamaním. Apple síce vydáva nové firmwary dosť často, tie však niekedy viac problémov vyvolávajú ako riešia. Čo mi najviac vadí oproti 4. generácii.

 • Pomalosť. 4. generácia roztáčala disk len a len v jednom prípade a to bolo výber skladby, naopak nový iPod to robí aj pri bežnom pohybe v menu. Je to kvôli cover artom, ktoré sú síce efektné, ale brzdia celý stroj.
 • Hlasitosť. Ako som už spomínal, európske iPod sú zámerne mrzačené kvôli stupídnemu francúzskemu zákonu. Apple žiaľbohu uplatňuje túto politiku na celú Európsku Úniu a nakoľko ten malý šikovný nástroj, ktorý fungoval pri 4. generácii, už nefunguje, neostáva používateľom nič iné, len nadávat na Francúzov a Apple a závidieť Američanom. To, že Apple dodržuje zákony je chvályhodné, nerozumieiPod Classic 160GB Blackm ale, prečo tak krvopotne bráni svojim európskym zákazníkom odomknúť si hlasitosť. Doteraz sa to totiž ešte nikomu s novými iPodmi nepodarilo.
 • Chybovosť. Aj napriek tomu, že Apple už vydal cca 5 nových verzií firmwaru, v iPode je stále neskutočné množstvo chýb, od zlého zobrazovania času a stavu baterky v power save móde, až po prehrávanie úplne inej skladby, než akú píše pri používaní On-To-Go playlistov.
 • Ovládanie. Samozrejme, genialita ovládania iPodu zostala zachovaná, ale z nejakého dôvodu sa ten starší ovláda lepšie. Kolečko je príjemnejšie na dotyk a plynulejšie pri prehľadávaní.

Nový iPod má ale aj zopár predností oproti staršiemu:

 • Baterka. Výdrž je úplne fantastická (otázkou je, dokedy), niekedy sa mi stane, že iPod pri denno-dennom používani nenabijem aj 2 týždňe a batéria klesne asi do polovice.
 • Kapacita. 160 GB nemá vo svete prenosných MP3 prehrávačou konkurenciu (možno s výnimkou Archos 705wifi, ale ten by som vo vačku nosiť nechcel).
 • Display. Fakt dobrý.
 • Ovládanie. Myslím zo softvérového hľadiska. Pri 160 GB je niekedy na nezaplatenie možnosť vyhľadávať podľa kľúčového slova. V minulosti dosť zabugovaná funkcia, posledné firmwary to už naštastie napravili. Ďalšou skvelou novinkou je prehľadávanie. Počas rýchleho scrollovania iPod automaticky prepne do módu hľadania podľa začiatočných písmen. Veľmi dobrá funkcia, značne urýchľujúca hľadanie, bohužiaľ zle fungujúca pri albumoch.

Celkovo sa ale pokladám za spokojného používateľa. Nechápem ako je to možné, ale iPod ešte stále nemá konkurenciu s porovnateľnými parametrami (najmä kapacita vs. veľkosť). Je jasné, že staršie iPody nemôžu technologicky konkurovať tým novým, pre mňa ale aj tak najlepším ostáva 4. gen. Možno sa to časom vďaka firmwareom zmení, dokonca v to dúfam. Každopádne ten môj ďalší bude pravdepodobne z USA, s flash pamäťou a možno už nie Apple. Uvidíme…

siri Feb 26th 2008 03:43 pm Kompy a tak... 4 Comments Trackback URI Comments RSS

4 Responses to “Starosti a radosti – Apple iPod”

 1. 1
  Baterka v iPod Classic 160GB | Siriho blog Says:

  [...] Viac som sa iPodu venoval v článku Starosti a radost – Apple iPod [...]

 2. 2
  www.kongregate.com Says:

  If you spend many hours in your enclosed carport, garage or metal building,
  no doubts you. The greater part of laborers of most of
  companies is confirmed having permit in their grasp.
  If you have to move to another location, you can simply dismantle everything without requiring too much work on your part.

 3. 3
  cloud computing webinars Says:

  You are so cool! I do not believe I’ve truly read something like this before.
  So good to discover someone with a few original thoughts on this subject matter.
  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 4. 4
  funky Digital watches Says:

  funky Digital watches…

  Starosti a radosti – Apple iPod | Siriho blog…

Leave a Reply