Prečo si softvér kupujem?

Asi pred pol rokom som si postupne zlegalizoval všetok softvér, ktorý som mal v počítači. Samozrejme nie úplne všetok, vecičky ako Photoshop išli preč a na ich miesto prišli free alternatívy, v tomto prípade výborný Paint .NET. Trilliana nahradila Miranda a namiesto The Bat! výborné slúži (lepší) Windows Live Mail. Dokopy to ani nebolo také drahé, Windows Vista Business som mal zadarmo zo školy v rámci MSDNAA, rovnako aj Visual Studio. Dokopy som si vlastne kúpil len 3 softvéry: Microsoft Office 2007 Home and Student, mIRC a UltraMon. Spolu to vyšlo ani nie 3000 Sk a ten pocit za to stojí. Asi ste už pochopili, že som sa vôbec nezmienil o hrách. Je pravda, že tie tvorili výnimku, ale momentálne už nie. V tejto dobe mám legálne úplne všetko. A prečo to vlastne robím?

Je to také jednoduché, naštartujem uTorrent, alebo OpenVPN na intráky, za chvíľu stiahnem soft, alebo hru ktorú chcem a liter môžem prepiť. Lenže je to normálne? Neviem čím to je, ale odkedy sám vyvíjam softvér a zarábam, tak moja psychika sa zmenila. Pre mňa už nie je otázka prečo softvér kupovať, ale skôr prečo ho kradnúť. Navyše treba uznať, že ceny sú znesiteľné, napríklad MS Office som kúpil v študentskej edícii za 1500 Sk 3 licencie z ktorých 2 som už predal. Takže Word, Excel, OneNote a PowerPoint ma stáli 500 Sk. A to je smiešna suma. Takisto ceny hier sú znesiteľné. Pár dní dozadu som si kúpil úžasné závody Race Driver: GRID, ktoré poľahky schovajú všetky edície Need for Speed do vačku. Obsahujú klasické závody, destruction derby, formule, drifty, skrátka veľa, veľa módov, áut a tratí. Grafika vyráža dych a ovládateľnosť je podla mňa zatiaľ najlepšia v rámci žánru. Kupoval som cez Steam a spolu s daňou ma to vyšlo $47, čo je 900 Sk. Jeden obyčajný piatkový večer. No a dnes som si doprial ďalšiu čerešničku a tou je Crysis. Bohužiaľ Microsoft ešte nepochopil, že budúcnosť je v distribúcii cez Internet (OK, nemusia využívať zrovna Steam, ale nech si aspoň spravia niečo vlastné) a tak som zbytočne preplácal v Brlohu. 1700 Sk mi už prišlo dosť, ale nakoľko som túto hru takmer prešiel “ukradnutú” a neskutočne ma bavila, povedal som si, že to kúpim.

Musím povedať, že hry ma nikdy príliš nebavili. Resp. vždy ma bavili, ale len veľmi krátkodobo. S hrami ktoré si kúpim je to iné. Neviem či je to nejaká odnož lakomosti, ale skôr myslím, že si ju viac vážim a tak ju aj hrám. A baví ma to, pri hraní originálnej hry mám oveľa lepší pocit, ako pri hraní “ukradnutej”. Po novom to robím tak, že stiahnem demo (koniec koncov, na to tie demá sú), chvíľu sa pohrám a keď ma to chytí tak kupujem. Už mi to takto vyšlo pri BioShocku a spomínanom Race Driver: GRID a ani jednu investíciu neľutujem.

Nechcem tu moralizovať, samozrejme ide o finančné prostriedky a pokiaľ tie človek nemá, tak si nevyberie. Ja si ale raz za čas hru, alebo softvér môžem dovoliť kúpiť (tento týždeň som to prehnal) a nakoľko som sám programátor, cítil by som sa vyslovene pokrytecky pokiaľ by som si ich nekupoval. Skúste sa nabudúce pri “ťahaní popi*i gamesky / softu” zamyslieť aj vy, či by nestálo za to podporiť autorov a vytriasť z peňaženky nejakú tu korunu :)

siri Jul 20th 2008 08:35 pm Uncategorized 8 Comments Trackback URI Comments RSS

8 Responses to “Prečo si softvér kupujem?”

 1. 1
  miness Says:

  natoto mam len dve slova,, tebe – jepe.

 2. 2
  siri Says:

  Tiež názor :)

 3. 3
  syrek Says:

  http://games.tiscali.cz/news/news.asp?id=30256&r=top si precitaj

 4. 4
  siri Says:

  Perfektné, len nech už je to tu

 5. 5
  Bloodwer*RonD* Says:

  internet sprostredkúvaná “veci” čo by mali byt normálne za peniaze pre mna torrenty, warez, crack, serial munbery atd sú všetko…. v dnešnej dobe skutočne nie je zadarmo nič (ak nerátam bitku na ulici) ako sa hovorí hry a sex sú najlepšie ked sú zadarmo….

 6. 6
  siri Says:

  Sex samozrejme, ale prečo hry? Hry niekto vyrába a pokiaľ sa nerozhodne uvoľniť ich on sám zadarmo, patrí mu odmena. Inak sa to hovorí o softvéri a sexe a povedal to Linus Torvalds…

 7. 7
  Bloodwer*RonD* Says:

  ja som to počul iba vo verzií s hrami…

  ÁNO máš pravdu ale ja som chudobní študent…
  dakedy som mal plno origináliek a vášnivo som ich kupoval…. a skutočne je to dobrí pocit ked si ideš s obchodu a držíš si krabičku a listuješ si v manuály ale ako som písal som chud…. :)

 8. 8
  Venkateshmg Says:

  Ortopedicke9 pomf4cky doplňujfa alebo nahre1dzajfa funkciu srattenej, poškodenej alebo nevyvinutej časti tela, popritom majfa aj estetickfa funkciu, umožňujfa primerane zakryť postih. Ortopedicke9 pomf4cky sa upevňujfa na telo postihnute9ho, podopierajfa alebo fixujfa postihnute9 časti tela v určitej polohe, resp. svojim ťahom a tlakom vyrovne1vajfa niektore9 deformity, alebo zabraňujfa ich vzniku.Ortopedicke9 pomf4cky mf4žu byť podporne9, fixačne9, korekčne9 a vyrovne1vacie pomf4cky, podľa krite9ria fačelu, ktorfd spĺňajfa.Použite1 literatfara:Habšudove1, M. Špecie1lne pomf4cky

Leave a Reply