Peking 2008

Včera skončili XXIX. olympijské hry v Pekingu. Záverečný ceremoniál som si nenechal ujsť, aj keď len zo záznamu, a bol som veľmi milo prekvapený. Ceremoniál totiž nebol odfláknutý ako to už na konci olympiády býva zvykom, ale bol jednoducho úžasný. Tak ako aj celá olympiáda. Aj napriek tomu sú moje pocity trochu zmiešané.

Rekordné hry

Čína túžila celému svetu ukázať, že zorganizovať pre nich olympijádu nie je problém a to dokonca najlepšiu olympiádu. Investície presiahli 40 miliárd dolárov, zrekonštruované boli hlavné cestné komunikácie v Pekingu, dobudované tri linky metra s celkovou dĺžkou 60 km. A samozrejme štadióny, ktoré mnohí označujú za ďalšie divy sveta. Bird’s Nest, alebo tiež Vtáčie hniezdo a Národný plavecký štadión určite vzbudzujú obdiv, rovnako ako aj mnohé ďalšie olympíjske stavby v Pekingu.

Otvárací ceremoniál OH

Podľa vyjadrení novinárov bola aj organizácia priam dokonalá, personálu bolo dosť, financií tiež, informačný systém fungoval perfektne. Do angličtiny sa prekladalo všetko, aj keď to nie vždy vyšlo, taxikári mali za sebou povinné kurzy angličtiny a počas trvania hier bolo zakázané predávať psie mäso. Problémy údajne neboli ani s dopravou, inak klasickou achillovov pätou všetkých olympiád. Nespokojnosť vyjadrilo len zopár novinárov hlavne zo začiatku hier kvôli nedostupnosti niektorých internetových stránok. Tento problém sa celkom vyriešiť nepodarilo, čo uznali aj čínski predstavitelia.

Čo sa týka samotných súťaží, aj tam sa dá hovoriť o výnimočnosti. Hier sa zučastnilo rekordných 204 krajín, z toho 87 získalo aspoň jednu medailu. Prekonaných bolo 132 olympijských a 43 svetových rekordov. Asi najviac rezonovalo meno fenomenálneho amerického plavca Michaela Phelpsa, ktorý splnil svoje predsavzatie a vybojoval 8 zlatých medialí, čo sa doteraz ešte nikomu nepodarilo. Rovnako sa mi do pamäte vryl aj jamajský šprintér Usain Bolt, ktorý prekonal asi najznámejší, mimochodom svoj, svetový rekord, beh na 100 m, a to časom 9,69 sekundy. Rovnako prekonal aj ďalšie dva, beh na 200 m a spolu s kolegami aj štafetu 4 x 100 m. Bolt je výnimočný nielen svojimi rýchlymi nohami ale aj veľmi uvoľneným prístupom, niekedy až šaškovaním.

Slováci na OH

Slovensko do Pekingu poslalo 56 športovcov, pričom celková výprava mala 102 členov. Celkovo sme sa umiestnili na 25. mieste, hneď za Českou republikou, s tromi zlatými, dvoma striebornými a jednou bronzovou medailou, čo je podľa mňa, vzhľadom na našu veľkosť a na veľkosť olympijskej výpravy, výborný výsledok. Ako prvá nás potešila hneď 3. deň Zuzana Štefečeková striebrom zo streľby. O deň neskôr vybojoval vo vodnom slalome zlato Michal Martikán. 7. deň bol pre nás najúspešnejší, 2 zlaté medaily z vodného slalomu v podaní Eleny Kaliskej a bratov Hochschornerovcov. Na ďalšiu sme čakali celých 6 dní a získal ju pre nás Dávid Musuľbes. Tentoraz bronzová v zápasení. Ako poslednú sme získali striebornu o deň neskôr, teda 14. deň a vybojovali ju chlapi v rýchlostnej kanoistike.

Kto je Dávid Musuľbes?

Dávid Musuľbes sa narodil 28. 5. 1972 v Severnom Osetsku, ktoré je, na rozdiel od momentálne veľmi známeho Južného Osetska, republikou Ruskej federácie. Je to zápasník a môže sa pochváliť titulmi majstra sveta vo voľnom štýle v kategórii do 120 kg z roku 2001 a 2002 a rovnako aj zlatou medailou v kategórii do 130 kg z olympíjských hier v Sydney v roku 2000. Až do roku 2007 reprezentoval Ruskú federáciu, potom získal slovenské občianstvo a do Pekingu už nastúpil ako reprezentant Slovenska. Dôvodom odchodu bolo nepripustenie Dávida na hry v Aténach v roku 2004 pre jeho vek. Správni ľudia zapracovali a dotiahli Dávida ku nám a ten sa nám odvďačil bronzom. Je to prvý zahraničný legionár súťažiaci v našich farbách a vôbec by mi nevadilo keby ich bolo viac.

Negatívne momenty

Nepatrím k ľudom, ktorí pred a počas olympiády vyzývali na jej bojkot, skôr naopak, veľmi som sa na ňu tešil. Zaujímavé momenty sa ale začali už počas otváracieho ceremoniálu. Na modrej obrazovke smrti, prípadne digitálnych efektoch ohňostroja, ktoré boli do priameho prenosu doplnené, údajne kvôli bezpečnosti pilota helikoptéry, by nebolo nič zlé. Horšie už bolo zistenie, že jeden z najemotívnejších momentov, spev malého dievčatka bol podvod. Na obrazovke videli 4 miliardy ľudí 9 ročnú Číňanku Lin Miaoke, zatial čo počuli 7 ročnú Yang Peiyi, ktorej krivé zuby neboli podľa vládnej strany hodné otváracieho ceremoniálu. Vcelku pochopiteľné, ale dosť kruté.

Ďalším negatívnym momentom, ktorý ale samozrejme nemožno vyčítať organizátorom, bol vojnový konflikt v Južnom Osetsku, ktorý porušil nepísanú tradíciu olympijského prímeria. Naštastie sa ale konflikt pomerne rýchlo ako-tak vyriešil a olympijáda mohla pokojne ísť ďalej.

Podľa mňa najhorším škandálom bolo zatiaľ nedokázané podvádzanie Činy v ženskej športovej gymnastike, kde s veľkou pravdepodobnosťou súťažili dievčatá, ktoré nespĺňali pravidlo minimálneho veku. To sa od Atén zmenilo na 16 rokov. Tie musí súťažiaca dosiahnúť v olympíjskom roku, teda počas olympiády môže mať aj 15. Tieto baby mali ale podľa niektorých novinárov sotva 14 rokov. Čínske gymnastkyOpierali sa o dokumenty, ktoré našli v evidencii minulých gymnastických súťaží. Tie samozrejme po zverejnení zmizli a čínski funkcionári ihneď odoslali kópie dokladov, na ktorých majú “podozrivé” dve dievčatá čírou náhodou rovnaký dátum narodenia: 1. 1. 1992. Iné zdroje hovoria dokonca o troch dievčatách a o iných dátumoch, pravdu sa asi nedozvieme. Diskusie, sťažnosti a obvinenia ešte stále neutíchli, Čína ale všetko dôrazne popiera a ďalej nemieni diskutovať. Svet je samozrejme bezmocný, pokiaľ bude Čína chcieť, budú mať dievčatá kľudne aj 30 rokov. Pre mňa je toto správanie nepochopiteľné, nešportové a výrazne ničí kúzlo olympiády práve vzhľadom na to, že to spravila hostiteľská krajina.

Už sme to vysvetlili veľmi jasne. Necítime žiadnu potrebu sa k tomu ďalej vyjadrovať.

Ďalšie negatíva už boli klasické a patria ku každej olympiáde. Či už je to nepekná vykĺbenina maďarského vzpierača Janos Baranyaiho, alebo kopačka do hlavy rozhodcu od kubánskeho taekwondistu Angela Matosa, ktorý bol po tomto “výkone” spoločne s trénerom doživotne vylúčený z hier.

Čína je Čína

Ako som už spomínal, Peking 2008 bola fantastická olympijáda, pre mňa najlepšia akú som videl, podľa zahraničia najlepšia doteraz. Osobne si ale myslím, že by sme sa nemali len tak ľahko nechať oklamať pozlátkom. Počas záverečného ceremoniálu mal predseda Čínskeho olympíjskeho výboru príhovor, v ktorom spomínal krásne ideály o jednote, tolerancii, férovosti a športovom správaní. Vo mne vyvolávali takéto vyjadrenia z úst čínskeho predstaviteľa dosť trpkú chuť na jazyku: porušovanie ľudských práv, mohutná cenzúra médií a Internetu sú toho pravým opakom. A už spomínaný gymnastický škandál to celé len smutne podčiarkuje.

Londýn 2012

london_2012_logo Po včerajšom zahasení olympíjskeho ohňa dostali priestor, ako už je zvykom, hostitelia ďalšej olympiády, v tomto prípade Briti. Prezentáciu mali veľmi peknú a na rozdiel od striktnej a až príliš perfektnej Činy tu bolo cítiť isté uvoľnenie a hravosť. Hlavnou rekvizitou sa stal klasický londýnsky červený autobus z ktorého boli do výšin vynesení futbalista David Beckham, gitarista Jimmy Page a britská popová hviezda Leona Lewis. Olympíjsku vlajku si symbolicky prišiel prevziať starosta Londýna, ktorého nezapnuté sako bolo vrcholom nevkusu, ale Číňanom sa to vyčítať nedá :) Briti vyhlásili, že na olympiádu chystajú rozpočet 4 miliardy libier, teda necelých 8 miliard dolárov. Je to síce 5x menej než Čína, nemyslím si ale, že by to bolo málo. Pred Londýnom nás ešte čaká zimný Vancouver, ktorý začína 12. 2. 2010 a na ktorý sa teším možno ešte viac. Uvidíme, čo predvedú Kanaďania.

Zdroje: panorama.sk, telegraph.co.uk, sports.yahoo.com, boston.com, usatoday.com

siri Aug 26th 2008 08:14 am Uncategorized 4 Comments Trackback URI Comments RSS

4 Responses to “Peking 2008”

 1. 1
  Joe P Pantel Says:

  Joe P Pantel…

  Peking 2008 | Siriho blog…

 2. 2
  www.trepup.com Says:

  http://www.trepup.com...

  Peking 2008 | Siriho blog…

 3. 3
  Songs Lyrics Translation Says:

  Pred Londýnom nás ešte čaká zimný Vancouver, ktorý začína 12. 2. 2010 a na ktorý sa teším možno ešte viac. Uvidíme, čo predvedú Kanaďania.

 4. 4
  celebrity wardrobe malfunction Says:

  Nepatrím k ľudom, ktorí pred a počas olympiády vyzývali na jej bojkot, skôr naopak, veľmi som sa na ňu tešil.

Leave a Reply