Sony Reader

Pred pár dňami mi konečne bola mojim bratom odovzdaná moja najnovšia hračka, Sony Reader PRS-505. Poprosil som ho, aby mi ho kúpil v New Yorku, keďže v Európe sa z nepochopiteľných dôvodov nepredáva. Mašinka stojí nie veľmi sympatických $330, ale zase treba brať do úvahy, že ide o novú technológiu. Navyše ja som to neplatil :)

Nadšenie

P1010017 Prístroj má veľmi príjemné, kompaktné rozmery a navyše je vybavený aj odnímateľným koženým obalom. Používa display od firmy E-Ink, tak ako aj všetky ostatné ebook readery. Ide totiž o jediný bežne dostupný display na svete, ktorý sa dá porovnávať s bežným papierom. Má veľmi vysoký kontrast, nepotrebuje podsvietenie a energiu spotrebúva len pri zmene obrazu. Nevýhodou je pomerne pomalá odozva, čo ale pri čítaní nevadí. Na otočenie strany si človek ale 2 – 3 sekundy počká.

Spracovanie je na veľmi vysokej úrovni, telo je celokovové a display tiež vyzerá, že vydrží všeličo. Kožený obal navyše pridáva na odolnosti, takže v prípade pá du by som sa o prístroj absolútne nebál. Baterka by mala vydržať približne 7000 prekreslení obrazovky, ja osobne som ho nabil len raz a odvtedy je batéria podľa indikátora plná.

P1010018Okrem väčšiny bežných formátov pre text (pdf, txt, doc, rtf) vie prístroj zobraziť aj obrázky (gif, jpg, bmp) a dokonca aj prehráva hudbu (mp3, aac). Inteligentné priblíženie, ktoré má dve úrovne, niekedy nefunguje úplne správne a text priblíži až príliš. V tom prípade je možnosť skonvertovať PDF do natívneho formátu LRF niektorým z voľne dostupných nástrojov. Tie vedia text preformátovať a následne vytvoriť knihu vhodnú pre Reader. Toto sa ale týka len veľmi malej časti PDF, zväčša sa dajú čítať bez problémov.

Navigácia v menu a nastavovanie nie je zrovna najlepšie, práve kvôli veľkej odozve. Samotné čítanie je ale veľmi pohodlné a príjemné. Reader si pamätá, kde človek prestal čítať každú jednu knihu a navyše má dedikované tlačidlo pre záložky. Na rozdiel od ostatných prístrojov mu ostré slnko nevadí, naopak, čím viac svetla, tým lepšie.

Sklamanie

P1010020 Tento model ma vôbec nesklamal, reakcie sú síce pomalé, človek si ale zvykne. Čitanie je skutočne veľmi pohodlné a rýchle. Sklamal ma však môj konkrétny kus, pretože hneď na tretí deň mi na displayi odišiel jeden celý stĺpec pixelov. Pri čítaní to nevadí, človeka to ale mrzí. Hlavne dúfam, že sa to nebude horšiť. Na Internete som našiel zopár zmienok o tomto probléme, vraj je za neho zodpovedný ovládač k displayu a rieši sa štandardne, reklamáciou. Mne sa ale samozrejme kvôli tomu do New Yorku celkom neoplatí ísť.

Dojmy po dvoch mesiacoch

Tento článok som písal prakticky ihneď ako som ho dostal. A tento odstavec píšem po 2 mesiacoch. S kľudom môžem povedať, že investícia je to dobrá. Prečítal som na ňom už 7 kníh a je to veľmi pohodlné a rýchle. Ideálne na nudné prednášky, autobusové zastávky, všade. Skrátka, som veľmi spokojný.

siri Oct 28th 2008 10:18 pm Uncategorized 8 Comments Trackback URI Comments RSS

8 Responses to “Sony Reader”

 1. 1
  syrek Says:

  ako neni to zla vecicka ale za tie prachy sa da kupit dost vela inych zdrojov zabavy na prednasky a zastavky,prihodis si par korun a mozes kupit ipod alebo este menej a mozes mat creative zen :P

 2. 2
  siri Says:

  iPod už mám :)

 3. 3
  syrek Says:

  -.- hocico

 4. 4
  Anonymous Says:

  Ahoj siri,

  zaujimalo by ma ohladom sony reader- je to iba v anglickom jazyku? Alebo sa tam da zvolit slovensky jazyk. Napis mi prosim na spiritus@post.sk chcem si ho totiz kupit a nikde na nete sa nemozem dopatrat ci to ma volitelne jazykove nastavenia. diky Misa

 5. 5
  Ja Says:

  Ahoj, fachaju v tom aj knihy ktore stiahnem z netu a nahram napriklad v .doc formate?

 6. 6
  siri Says:

  1) Nastavenie jazyka tam nie je vobec, angličtina a hotovo.
  2) Doc ide v pohode, bývajú v ňom ale problémy s diakritikou, vtedy odporúčam skonvertovať do pdf, kde je to bez problémov. Niekedy je problém s formátovaním, ale dá sa to jednoducho vyriešiť skonvertovaním do .lrf formátu, čo je Sony formát pre e-books. Konvertorov je na nete dosť, ale väčšina pdf ide aj tak v pohode.

 7. 7
  Vlado Says:

  Ahoj.
  Kupil som si takisto 505 a po dvoch tyzdnoch co ho mam som zatial nadmieru spokojny. Vo firme Sony by ale mohli urobit nejaky update software aby dokazalo prekreslovat aj stredoeuropsku diakritiku. Mimo to je pre vacsinu uz prekazkou asi len cena, ale pristroj sam je skutocne super. Odporucam.

 8. 8
  x Says:

  Diakritika ide, treba použiť customizer viď
  http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=28447

  http://www.ebookforum.cz/viewtopic.php?f=10&t=7292&start=30

  ;)

Leave a Reply