1$ = 1€ ??

Firma Valve, prevádzkujúca najväčší on-line obchod s hrami Steam, zmenila svoju cenovú politiku. Pre európske krajiny (a to nielen EU) sú od polovice decembra ceny v euro, pričom pre väčšinu hier platí veľmi jednoduchý konverzný kurz 1$ = 1€. Valve to obhajuje zarátaním VAT (teda 19% cla) do zobrazovanej ceny produktu, čo predtým skutočne nebolo. Avšak ceny sú aj tak premrštené. Zoberieme si napríklad GTA IV, ktoré som si chcel dnes kúpiť, ale neurobím to:

Cena na Steam 1.12.2008 : $49,99 + 19% VAT = $59,5 = 1286 Sk

Cena na Steam 20.12.2008 : 49,99€ = 1511 Sk

Cena krabicovej verzie na shop.sector.sk : 1199 Sk + poštovné 99 Sk / 169 Sk = 1298 Sk / 1368 Sk

Cena krabicovej verzie v Brlohu : 1399 Sk

Rovnako, alebo veľmi podobne je to aj s inými titulmi. Steam ako platforma je fajn, ale takáto zlodejina je vrchol. Ako môže byť elektronická distribúcia hier najdrahšia varianta? Veď pri kamených obchodoch treba platiť krabicu, médium, manuál, distribúciu, chod obchodu aj personál. Je mi jasné, že ani chod Steamu nie je zadarmo, ale rozhodne nie je drahší, ako klasická distribúcia. Mal som rád pohodlie elektronickej distribúcie, bez nutnosti mať vložené médium v mechanike, ale pokiaľ sa toto nezmení, Steam u mňa skončil. Z princípu.

siri Dec 25th 2008 07:26 pm Kompy a tak... 5 Comments Trackback URI Comments RSS

5 Responses to “1$ = 1€ ??”

 1. 1
  Umelé kvety Says:

  Typicky arogantny pristup k zakaznikom. Pravdepodobne si budu chciet takymto sposobom okresat svoje naklady na ukor zakaznikov.. Smutne.

 2. 2
  math3z Says:

  Stotožňujem sa z autorom článku. Steam ako distribučnú platformu som začal využívať pomerne nedávno aj keď som o ňom počul v dávnych časoch resp. aj ho videl ako nič nehovoriace “akési okno pri CSku” v mladosti. Pamätám sa ešte na dobu, keď bola jednotná cena v dolároch a tiež som sa úplne začudoval či náhodou nemajú nejakú chybu ak som videl úplne rovnaké ceny neskôr aj v eurách. Teraz to už neriešim, ale pravidelne sledujem ich novinky a minule sa podaril The Orange Box za 9€ z pôvodných 29€… Ako systém má fakt takáto distribúcia niečo do seba a ak ti pridajú akciu tak to mi ani svedomie nedovolí nezaplatiť za vynaloženú prácu vývojárov. Človek sa fakt mení po prechode z obdobia puberty do formálnej dospelosti začínajúcej dovŕšením osemnástky. Aby som nezabudol, toto je moja prvá návštveva Vášho blogu. =)

 3. 3
  siri Says:

  Tak v tom prípade Vás vítam a ďakujem za hodnotný komentár, súhlasím na 100%. Minule som si na takej akcii kúpil hru Prey za $5 :)

 4. 4
  Kosay(Dj) Says:

  Zdravím, zapojím sa do tejto debaty, okolo vianoc mal Steam BOHOVSKÚ nálož zliav na všetko možné, no proste Audiosurf za 2,5€, GTA4 za 6€, Garry’s Mod za 3€, atp…. Left 4 Dead 2 za 25€, no skrátka, toto sa Valve rozhodne ráta, a aj napriek nešťastnej cenovej politike ostáva umňa Steam jednoznačná jednotka. (Siri, pridaj si ma do priateľov, TRR pte. Kosay)

 5. 5
  recommended reading Says:

  Hey all, merely was conscious of your own weblog through Yahoo, found it’s genuinely informative. I’ll look out for the city. I am relieved when you continue the following in the future. Many men and women are going to be taken advantage of the producing. Regards!

Leave a Reply