Kubuntu 9.04 @ Wubi

Po dlhšom čase som bol žiaľ nútený nainštalovať si Linux natívne na pracovný počítač. Idem totiž pracovať priamo so špecifickým hardvérom a na to sa virtualizácia nedá použiť. So svojim Ubuntu 8.04 som bol relatívne spokoný, najmä preto, že som ho používal len virtuálne a tak som mohol pohodlne pracovať aj vo Windows. Natívne je to však iné. Rok ubehol, celkom som sa tešil, čo priniesol na poli distribúcií *buntu. Lenže …

Moja voľba padla kvôli jednoduchosti na Wubi, čo je windowsový program pre jednoduché inštalovanie Ubuntu, prípadne jeho derivátov do jedného súboru (obrazu) na disku. Žiadne partície, dokonca sa ani nepoužíva GRUB, alebo LILO, ale boot manager Windowsu. Na prvý pohľad príjemný program, človek si vyberie, na ktorý disk chce, aby sa mu uložil obraz, jeho maximálnu veľkosť, distribúciu, jazyk, meno a heslo používateľa a stlačí Next. Povedal som si, že vyskúšam Kubuntu 9.04, všetci vynášajú KDE 4 do nebies, tak reku uvidíme. Lenže to na mňa hned vybaflo, že nevie stiahnuť metalink a tým ani ISO. No fajn. Pozerám teda do logov a zisťujem, že aplikácia dostáva zo serverov Cannonical 404 Not Found. Fuha, to je profesionalita, no nevadí, chyby sa stávajú. Log mi ďalej prezradí, že program sa najprv pozerá okolo seba, tak som stiahol ISO ručne a už to fičalo. Chvíľu to čosi šrotilo vo Windowse, potom si vypýtal reštart a ďalej sa pokračovalo už priamo v Kubuntu. Spolu to netrvalo viac ako 15 minút, čo je veľmi príjemné.
Systém sa bootuje, prihlasovacia obrazovka asi chcela byť pekná, ale nevyšlo, nevadí. Dva monitory samozrejme idú v režime clone. Chvíľu sa teda bavkám s widgetmi na desktope, celkom pekne je to spravené, potom si otvorím file manager, Dolphin. FUJ! Škaredší program sa pravdepodobne nedá vymyslieť, úplne celý šedý, preplácaný ikonkami a záhlavie okna mi veľmi pripomína Mac OS 8 z roku 1997. Vravím si, toto nie je možné, to nemôže byť také hnusné. Skúsim si teda nastaviť monitory, jediné čo nájdem v K-menu je KRandKTray (tieto názvy sú fakt úžasné). Aplikácia sa spúšťa, spúšťa a padá. Fíha. Pustím web browser Konqueror, chvíľu surfujem, až mi napadne, že vyskúšam Acid 3 test. Lenže browser padá. Už sa pomaly začínam cítiť ako obeť nejakého zlého vtipu, ale teda poviem si, že pozriem ešte ovládače a hneď vidím, že sa mi odporúča inštalovať proprietárny NVidia ovládač. Hurá, to bude určite kameňom úrazu, tak sa do toho optimisticky pustím. Po nainštalovaní dávam reštart, lenže po stmavnutí obrazovky sa nič nestane. Môžem behať kurzorom po obrazovke, ale reštart žiadny. Hmm, CTRL + ALT + F1, login, password, sudo shutdown -r now. Aspoň že toto ide.

snapshot1 macos8

Na obrázku vľavo vidieť nekonzistentnosť grafického rozhrania, okno v popredí vyzerá naozaj ako Mac OS 8 z roku 1997 (vpravo).

Po nabehnutí je dojem z prostredia mierne lepší, decentné efekty stmavovania, sem tam priehľadnosť, pôsobí to fajn. Trošku čudná je animácia v K-Menu, ktorá občas ide a občas nie, ale to je maličkosť. Dokonca už ani monitory nemám ako clone. Idem teda opäť do KRandKTray, ale nič, opäť pád. Nevadí, našiel som totiž NVidia X Server Settings, tam to snáď pojde. Zrazu bum, vraj spadol nejaký Jockey a KDE Crash Handler ma o tom musel informovať. Chvíľu sa teda babrem s monitormi, potom Apply (chvíľa pravdy) a je to tam. Som milo prekvapený, ale len do chvíľe než zistím, že mi odišli všetky efekty. Nemám už náladu ani síl, idem dať šancu Ubuntu…

siri Jun 4th 2009 09:35 pm Kompy a tak... 3 Comments Trackback URI Comments RSS

3 Responses to “Kubuntu 9.04 @ Wubi”

 1. 1
  mirecek Says:

  par pripomienok :) ak mozem …
  Ak si spravne myslim ze poukazujes na to okno s menom Overenie tak to co spominas ze vyzera ako MacOS z roku 1997 je vychodzi vzhlad GTK aplikacii bez pouzitia akejkolvek modernej temy, cize KDE sa toto vobec netyka. Uznavam ze to by sa stat nemalo a je to chyba celej tej masinerie okolo Ubuntu. Ubuntu je sice noob-distro ale o to viac je nedotiahnute, zabugovane atd atd….. fuj fuj Ubuntu :)
  A najviac ma trapi to ze na zaklade blbeho Ubuntu vela ludi sudi Linux, KDE, Gnome …..

 2. 2
  siri Says:

  Áno myslel som si, že je to tak. Ja som to písal len z pohľadu bežného používateľa, je to žiaľ tak, nekonzistencia (aj vizuálna) v systéme je na každom kroku. Ale aby som len nekritizoval, tak z Ubuntu 9.04 som bol nadšený.

 3. 3
  beto Says:

  aj mne tu vseto pada a raz ide raz nie…mam na hudbu stiahnuty vlc..raz hudba ide raz nie v amaroku sice funguje v poho ale tak..tiez mi padaju veci blbnu zamrzaju okna a tak a ja by som sa chcel uz vysrat na windows pekne povedane ale pottrebujem nieco stabilne poriadne stabile neporadi niekto?..chcem linux s grafikcym prostredim ako je kubuntu..lebo som nato este lama a prikazi neovladam maximalne som rychlo poochopil instalaciu cez balicky..aj vdaka tomu ze viem rozoznat co je plugin a co je samotny program…ale tak..mam ho tyzden a uz triktat instal :o )…a to kvoli tomu ze mi dvakrat zamrzol tak ze aj po tvrdom resete mi ostali okna zmrznute a nic sa nevyplo no

Leave a Reply