Jays q-JAYS vs. Etymotic Research hf2

V kategórii vnútroušných sluchátok sa už orientujem nejaký ten piatok. Po 2 modeloch (a 3 kusoch) od firmy Shure som sa rozhodol pozrieť po inej značke, nakoľko na Shure sa rozpadávali kábliky a ich predajcovia túto nekvalitu odmietali uznávať v reklamácii. Pôvodne som chcel ísť do Ultimate Ears, konkrétne do modelu super.fi 5 PRO, v čase môjho nákupu sa ale menila produktová línia a preto boli nedostupné. Nakoniec som siahol po švédskej, recenziami vychválenej, značke Jays a ich najvyššom modeli q-JAYS.

Čo sa ale nestalo, po pol roku používania som si raz počas jednej bolehlavovej soboty myslel, že som ich stratil a tak som si okamžite, impulzívne a bez rozmyslu objednal Etymotic Research hf2 ako náhradu. Samozrejme som o pár hodín našiel Jays na zemi, objednávka ale už bola odoslaná a ja som sa rozhodol ju nestornovať.

Iná značka, rovnaká cenová hladina. Aké sú tieto sluchátka pri priamom porovnaní? Ktoré sú lepšie?

Jays q-JAYS

Najmenšie dvojpásmové slúchatká na svete, veľmi príjemný dizajn a fantastický zvuk. Používam ich 11 mesiacov prakticky dennodenne a môžem ich len odporúčať. Zvuk je veľmi vyvážený, vhodný pre akýkoľvek žáner. Veľkou výhodou je príjemný prednes na akejkoľvek hlasitosti, niektoré slúchatká sú totiž na vyšších hlasitostiach veľmi “ostré” a prakticky nepočúvateľné pri určitých žánroch. Jays týmto netrpia, čo môže niekomu vadiť, nakoľko ich zvuk nie je úplne analytický. Na druhú stranu je ale príjemný, zábavný a má “šťavu”, čo ja osobne preferujem. V poslednej dobe ale zažívam mierne problémy s nasadzovaním, kedy silikónové nádstavce neizolujú a zvuk potom stráca na hĺbke. Mimochodom silikónové nádstavce, ktoré dodáva Jays sú omnoho lepšie, ako gumené od Shure (mäkšie a príjemnejšie) a tiež ako penové od Shure (neopotrebujú sa). Takisto mám pocit, že mi jeden menič hrá o čosi silnejšie, budem to ale ešte skúmať. Mimo to ich môžem jednoznačne odporúčať.

Jays q-JAYS

Etymotic Research hf2

Etymotic mi ako firma bola dosť dlho nesympatická, sám ani neviem prečo. Po prečítaní pár recenzií som ale predsa siahol po vychválenom modeli hf2, čiastočne aj preto, lebo to boli jediné dostupné slúchatká s diaľkovým ovládaním na iPhone. Po ich príchode som bol sklamaný, slúchatká sú oproti Jays škaredé, veľké, kábel je hrubý a trpí veľmi silným mikrofónnym efektom, ktorý Jays takmer vôbec nemajú. Po prvotnom posluchu sa moje sklamanie ešte prehĺbilo, zvuk bol síce veľmi čistý a analyticky presný, ale strašne nudný a chýbali mu basy (a tým nemyslím hučanie na úrovni KOSS Porta Pro). Navyše bol už pri o čosi vyšších hlasitostiach vyslovene nepríjemný a nepočúvateľný. Našťastie sa po pár dňoch rozohrali a dnes už je to o čosi inak. Zvuk ostal veľmi presný, stále je ale nezábavný, aj keď už nie nepríjemný. Basy už sú vykreslené a dostatočné, stredy sú famózne ale výšok by mohlo byť kľudne o čosi viac. Oproti Jays je tých výšok naozaj málo, upodozrievam ale Jays, že si tie výšky trochu domýšľajú a malinko aj basy. Ťažko porovnať bez referenčných slúchadiel.

Etymotic Research hf2

Zhodnotenie

Takže ktoré sú lepšie? Jays majú lepšie basy, viac výšok, sú menšie, dvojpásmové, majú pekný dizajn a veľmi príjemný a zábavný zvuk. Etymotic majú viac nádstavcov, lepšie stredy, diaľkové pre iPhone / iPod Touch a majú presnejší zvuk. Z tohto pohľadu vychádzajú suverénne Jays, Etymotic ale má čo ponúknuť. Jays sú rozhodne vhodnejšie pre metal, D&B, trance, atď… Pre jazz, R&B, prípadne Soft Rock by som asi radšej siahol po Etymotic.

siri Sep 24th 2010 10:18 am Hračky,Hudba One Comment Trackback URI Comments RSS

One Response to “Jays q-JAYS vs. Etymotic Research hf2”

  1. 1
    heatvibes.com Says:

    Подруга приобрела боди-сетку в секс шопе и секс в жизни стал лучше…
    Рекомендую вам ощутить! Помимо этого стоило посмотреть игрушки для секса обязательно снова вернусь на сайт для получения оргазмов.

Leave a Reply