Ako Apple za 2 roky (ne)zmenil MacBook Pro

Musím povedať, že aj keď ma niekedy Apple produkty dokážu vytočiť, mám ich vo všeobecnosti veľmi rád. Je z nich cítiť iný prístup Applu ako pri väčšine produktov od iných firiem a aj keď sa toto “kúzlo” už pomaličky vytráca (alebo “už to není co to bejvávalo”), stále tam ten rozdiel je. Od Apple vlastním viacero výrobkov: 2 iPody, iPhone 3GS, MacBook, Magic Mouse a zopár periférií, dalo by sa teda povedať, že som celkom fanúšik. Nemyslite si ale, že som nejaká Apple ovca, s chuťou a veľmi často si viem zanadávať napr. na chyby v Mac OS X, Apple politiku, prípadne fakt, že oba iPody už nefungujú z rovnakého dôvodu – hard disk. Na druhej strane ale dokážem oceniť a vychutnať si ich podarené produkty medzi ktoré jednoznačne radím všetky MacBooky s hliníkovým (UniBody) telom. Sám som si taký kúpil pred vyše dvoma rokmi (december 2008) z dôvodu čistého pobláznenia dizajnom a aj keď som v čase kúpy netušil, čo s ním budem robiť, okamžite u mňa našiel veľké uplatnenie. A keď som pred Vianocami 2010 hľadal vhodný notebook pre priateľku, aj vďaka mojej veľkej spokojnosti padla voľba opäť na Apple. Na moje prekvapenie som ale zistil, že 13,3” model hliníkového MacBooku sa za tie dva roky takmer vôbec nezmenil!

Je to zvláštne, ako ľudia stále dokola papagájujú stokrát opakovanú poveru o tom, ako sú Apple MacBooky predražené a že za polovicu sa dá kúpiť rovnaký notebook. V čase kedy som kupoval svoj MacBook ma vyšiel v prepočte asi na 1660€, čo je cena, ktorú by som asi pred “Apple haters” neobhájil. V súčasnosti je už situácia iná, priateľkin MacBook som kupoval za 1149€. Nebudem tu písať siahodlhé úvahy o tom, prečo táto cena relatívne nie je vysoká, dôležité je, že som pri mojom predvianočnom hľadaní nenašiel rozumnú alternatívu. Požiadavky boli takéto:

 • rozumne výkonný procesor (žiaden Atom, Celeron a podobne)
 • aspoň 4 GB RAM
 • non-Intel diskrétna grafika výhodou
 • pekný design
 • odolné a ľahké telo
 • dlhá výdrž na baterku
 • 13 – 14 palcový displej

Verte či nie, vo všetkých obchodoch s notebookmi na vás vyskočia plastové nepodarky, pri ktorých sa človek bojí, že pri zlom uchopení prasknú. Vŕzga to, prehýba sa, zahrieva sa, vydrží 3 hodiny na baterku a je to škaredé. Jedni z mála slušných notebookov robí Sony vo vyššej línii modelov Vaio, tie sú ale ešte drahšie ako MacBooky.

Takže na výber bol biely MacBook a hliníkový MacBook Pro, dizajn nakoniec zavážil a kúpil sa MacBook Pro. Zaujímavé ale je, že tento úplne novučičký notebook nielenže vyzerá takmer identicky ako môj dva roky starý, ale má aj veľa rovnakých vnútorností:

 • Procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz s 3MB L2 Cache
 • Pamäte 1066 MHz DDR3 SDRAM
 • 250 GB SerialATA 5400 rpm hard disk
 • Lesklý 13,3” TFT display s LED podsvietením
 • Štrbinová SuperDrive mechanika DVD-RW/CD-RW
 • Podsvietená klávesnica, Wifi, Bluetooth, iSight, všetky takéto drobnosti rovnaké

Rozdielov je skutočne len zopár:

 • 4 GB pamäte vs. 2GB pamäte (dokúpiteľná za 60€)
 • Grafická karta GeForce 320M 256 MB DDR3 SDRAM vs. GeForce 9400M 256MB DDR3 SDRAM
 • Zabudovaná čítačka SD kariet
 • FireWire 800 port
 • názov MacBook Pro vs. MacBook :)
 • zabudovaná batéria s výdržou 10 hodín vs. vymeniteľná batéria s výdržou 3 – 4 hodiny

Našlo by sa ešte zopár drobností, ako napr. fade-in/fade-out efekt displeja pri uspatí resp. zobudení sa, tie sú už ale úplne nepodstatné. Koniec koncov ako všetky hore uvedené rozdiely s výnimkou posledného. 10 hodín na baterku nie je marketingový blábol, ale fakt, ktorý som videl na vlastné oči. Pre mňa, ako človeka zvyknutého na 3, maximálne 4 hodiny na baterke je to niečo úžasné a viem si predstaviť, že pre veľa ľudí môže byť toto hlavný dôvod pre kúpu MacBooku Pro. Mnohí ľudia vyčítajú 13” modelu starší Intel Core 2 Duo procesor a absenciu niektorého z rodiny i3/i5. Za to, pokiaľ viem, môže viacmenej politika Intelu, ktorý sa s príchodom procesorov i3/i5/i7 rozhodol dodávať svoju integrovanú grafickú kartu ku každému procesoru bez možnosti jej absencie. Takýto čip sa ale do 13” modelu nezmestil a nakoľko Apple nechcelo znižovať grafický výkon nového modelu odstránením diskrétnej nVidia GeForce karty, zostali u staršieho Core 2 Duo.

MacBook Pro

Osobne ma po prvotnom prekvapení celková podobnosť oboch modelov veľmi potešila. Keďže si Apple trúfa v dnešnej dobe predávať takúto konfiguráciu, je mi jasné, že ja s mojim notebookom vydržím ešte dosť dlho a mám zaručenú podporu v Mac OS X na mnoho rokov dopredu. Nakoľko na hliníkovom tele nie je vidno žiaden škrabanec, nič nevŕzga, všetko je čisté a funkčné, je to skoro, akoby som si na Vianoce kúpil nový MacBook aj ja. :)

siri Jan 18th 2011 11:44 pm Hračky,Kompy a tak... One Comment Trackback URI Comments RSS

One Response to “Ako Apple za 2 roky (ne)zmenil MacBook Pro”

 1. 1
  www.vitalnet.cz Says:

  Úplně podporuji autora tohto textu. Na toto téma
  mám podobný názor.

Leave a Reply