Mac OS X Lion – skúsenosti po pol roku

Mac OS X používam už štvrtým rokom na svojom MacBooku a celkovo som vystriedal 3 verzie: Leopard, Snow Leopard a najnovší Lion. Práve posledný je pre mňa veľkým sklamaním. Apple nielen že neuskutočnil žiadne väčšie zmeny, ale namiesto toho priniesol nezmysly ako Launchpad a zopár drobných vylepšení. Pre mňa spočiatku veľké rozčarovanie a žiaľ po šiestich mesiacoch ešte väčšie.

O Mac OS X Lion sa často hovorí ako o Apple Viste. Paradoxne práve tieto dva systémy mám momentálne na domácich počítačoch a s Vistou som spokojný viac. Nehovorím, že Lion je vyslovene zlý systém, čakal som ale niečo lepšie. A myslím, že nielen ja. Tento článok je preto subjektívnym súhrnom hlavne negatívnych postrehov, z hľadiska mojich potrieb a spôsobu používania. Netvrdím, že neexistuje používateľ pre ktorého je to najlepší systém na svete a lepší si nevie ani predstaviť.

Najprv ale zopár pozitívnych vecí:

 • Apple sa konečne naučil dobre sa pripojiť na WiFi po zobudení, takže už nemusím 5x otvárať a zatvárať MacBook aby som “chytil” WiFi.
 • QuickTime X už nepauzuje práve prehrávané video pri seeknutí. Čakal som na opravu tejto triviálnej chyby rok (to to tam nikto netestuje?) a nakoniec som si musel kúpit nový operačný systém.
 • Multi touch gesta fungovali už predtým výborne a teraz fungujú ešte lepšie (hlavne v Safari).
 • Schované scrollbary sa mi páčia a opačné scrollovanie je tiež ok. Človek si zvykne (alebo to vypne).
 • Finder sa v novej verzii naučil automaticky preskupovať ikony pri zmene veľkosti okna. Jej!

Na nový systém toho nie je veľa, však? Z grafického hľadiska sa nič nezmenilo, akurát ikonky zavrieť, minimalizovať a “akože” maximalizovať sú menšie. Rýchlosť a odozva systému je na úrovni Snow Leopard. Z prvotného nadšenia som sa veľmi rýchlo spamätal a prišlo triezve a trpké spoznávanie systému.

Šedá

Apple pred nejakým časom asi začal mať pocit, že používatelia Mac OS X sú farboslepí, inak si neviem vysvetliť dizajnové excesy za posledný rok. Akoby nestačilo, že samotný Mac OS X je už roky šedý, nudný a zase šedý, schytali to už aj ikonky. A to nie len vo Finderi, ale aj v iTunes. Naproti tomu Address Book a iCal vyzerá ako z detskej omalovánky.

Šedý Finder a iTunes a oproti tomu smiešny iCal a Address Book

Práca s oknami

Je super, že Apple konečne umožnil meniť veľkosť okna rovnako ako vo Windows a nie len za pravý dolný roh. Mission Control je tiež fajn aj keď mi Exposé sedelo viac, pretože zobrazovalo aj minimalizované okná. Je zrejmé, že Apple motivuje používateľov používať Mission Control namiesto minimalizácie okien, ktorá je stále ťažkopádna a málo použiteľná.

Z fullscreen módu mám zmiešané pocity. Aplikácie ho musia explicitne podporovať a väčšina už si to rieši po svojom (a so svojimi klávesovými skratkami). Snáď sa to ale časom “uprace”. To že sa aplikácie vo fullscreen móde presunú na samostatný desktop je zaujímavý nápad a celkom sa mi páči.

Finder

Finder je najväčšia katastrofa Mac OS X. Seriózne. A v Mac OS X Lion je ešte horší, ako kedykoľvek predtým.

Sieťové adresáre

Finder sa vie napájať cez SMB protokol na zdieľané adresáre v sieti, ale má to ďaleko od jednoduchosti. V prvom rade sa pri pripojení VŽDY, VŽDY a VŽDY spýta, pod akým používateľom sa má prihlásiť. Človek 1000x označí guest account, ale Finder sa spýta aj po 1001 krát. Logické by samozrejme bolo, aby najprv vyskúšal guest account, ako to robí Windows, žiaľ nie je to tak.

Po prihlásení vybehne ponuka, v ktorej sú vylistované zdieľané adresáre. Z nich si človek musí jeden vybrať, ten mu Mac OS X následne namountuje a potom sa konečne objaví Finder okno s obsahom zdieľaného adresára. Lenže pozor, nie je to štandardné okno, je to okno v tzv. debilnom móde. Čo je to debilný mód? Je to prehistorický Mac OS Finder mód, ktorý nezobrazuje toolbar, ani sidebar a pri kliknutí na adresár ho otvorí v novom okne. Debilný mód je samozrejme úplne nepoužiteľný na čokoľvek a človek sa musí ihneď prepnúť do normálneho. V starších verziách Mac OS X na to existovalo malé eliptické tlačidlo na pravej strane titlebaru, Apple ho ale, asi aby bola sranda, odstránil. Takže ako z toho von? Treba ísť do menu View a následne kliknúť na Show Toolbar (prípadne rukudeformujúca skratka Opt – Cmd – T). Áno správne Show Toolbar zobrazí toolbar a presvedčí Finder, že netreba otvárať nové okno s každým adresárom. Skutočne logické. Pokiaľ chcem aj sidebar, tak opäť menu View a Show Sidebar (alebo ešte viac rukudeformujúca skratka Opt – Cmd – S), lenže na prvý krát to nejde, až na druhý. Treba teda stlačiť Hide Sidebar a opäť Show Sidebar. Potom sa konečne zobrazí normálne Finder okno aj so sidebarom. Hurá.
Ešte aby som nezabudol, v Snow Leoparde si Finder pamätal, v akom režime nechal používateľ okno pri prístupe k danému počítaču na sieti, v Lione sa otvorí vždy v debilnom móde. Bravo!

Teraz keď už je otvorené normálne Finder okno, môže človek kliknúť na sieťový počítač (ten na ktorý sa práve prihlásil) v ľavom paneli a (tadá) zobrazia sa mu všetky zdieľané adresáre. Prečo mu Finder nemôže hneď namountovať celý sieťový počítač, nevedno.

Klávesové skratky

Sú veci, ktoré nikdy nepochopím. Jednou z nich je napr. prečo robí enter vo Finderi premenovanie súboru/adresára? Otvorenie súboru/adresára sa robí prívetivým Cmd-O. Zaujímalo by ma, či v Apple častejšie premenovávajú súbory ako ich otvárajú.

Kopírovanie súborov

Vždy som si myslel, že Explorer vo Windows má zlé kopírovanie súborov a aj si to stále myslím (Vista je v tomto neprekonateľne zlá). Finder má ale tiež svoje záludné špecifiká.

 • Finder nepozná Cut (vystrihnúť), len Copy. Pri stlačenom Ctrl + Opt (Alt) sa Paste zmení na Move. Celkom dobré, keď si na to človek zvykne, ale Ctrl – X a Ctrl – V mi prídu jednoduchšie. Drag&drop myšou tiež presúva.
 • Pokiaľ pri kopírovaní Finder narazí na súbor s rovnakým menom, ponúkne tieto tri možnosti: Keep Both Files, Stop, Replace. K tomu je ešte k dispozícii checkbox Apply to All. Ak sa vám zdá, že tam niečo chýba, tak sa vám zdá správne, je to Skip. Ten sa zjaví namiesto Keep Both Files po stlačení tlačidla Opt (Alt). Úprimne poviem, že som viackrát silno nadával, než som na to prišiel. Nechápem prečo to je schované za Option key. A potom že Mac OS X je jednoduchý pre používateľa.

Ak človek pozná tieto veci, je kopírovanie fajn. Pocitovo je rýchlejšie a lepšie ako vo Windows (Calculating time remaining, Canceling, to sú hlášky, ktoré vie Windows písať dlhé minúty, s Finderom nič také nehrozí).

Kôš

Niežeby som kôš na nejakom počítači niekedy používal, ale je veľmi úsmevné, že kôš v Mac OS X Lion ešte stále nevie odstrániť jeden súbor. Buď všetko, alebo nič. Čo to znamená v praxi? Pokiaľ má človek pripojený USB kľúč a chce z neho niečo odstrániť, musí to najprv presunúť do koša a potom ho celý vysypať. Alebo samozrejme otvoriť konzolu..

Aplikácie

S novým systémom prestalo korektne fungovať veľa aplikácií a mnohé nefungujú dodnes. Dalo by sa argumentovať, že to nie je chyba Apple, mňa ako používateľa to ale nezaujíma. Napr. taký Perian. Ide o open source projekt, ktorý dokáže spraviť z QuickTime použiteľný prehrávač. Resp. dokázal. Nová verzia (1.2.3) do dnešného dňa nie je kompatibilná s Lionom a staršia funguje len s vypnutou podporou pre externé titulky. V opačnom prípade sa po snahe o prehratie videa s titulkami spustí starý QuickTime 7, namiesto novej verzie X. Podľa príspevkov na fórach je na vine nová verzia QuickTime X, ktorá nepodporuje súbory s viacerými video stopami (Perian riešil titulky ako druhú video stopu). V Snow Leoparde to vedel a v Lione už nie. Tomu hovorím pokrok!

Zaujímavé veci sa tiež dejú s messengerom Adium. Trvalo mi asi mesiac než som si to dal dokopy, ale so zapnutým Adium mi Safari a Google Chrome nechcú načítať niektoré stránky. Firefox funguje. Neviem čo je to za haluz, ani ako to je možné, ale je to tak. Možno by pomohla čistá inštalácia systému, do toho sa mi ale samozrejme nechce.

Zmeny sa žiaľ nekonali v pokročilej správe aplikácií. Možno ste počuli ako dobre sa na Mac OS X  inštalujú aplikácie. Stiahnete si DMG súbor na ktorý dvojkliknete, Finder ho otvorí (v debilnom móde, ale tu to až tak nevadí) a program spôsobom drag&drop presuniete na ikonku Applications. Hotovo. Odinštalovanie je rovnako jednoduché, stačí aplikáciu proste presunúť do koša. Lenže nie vždy je to také jedoduché. Zložitejšie aplikácie zvyčajne vyžadujú inštaláciu, ktorá je podobná ako tá z Windows. Len s tým rozdielom, že v Mac OS X neexistuje spôsob, ako danú aplikáciu odinštalovať pomocou systémového nástroja. Takže ak sa človek rozhodne odinštalovať takúto zložitejšiu aplikáciu, musí najprv pohľadať jej inštalátor (na disku, stiahnuť z Internetu, alebo, nedajbože, na CD/DVD) pri ktorom je zvyčajne aj odinštalátor a pomocou neho ju odinštalovať. No des.

Stabilita

Ďalšou z vecí, ktoré ma pravidelne rozčuľujú sú vynútené reštarty. Stáva sa to pri odhlásení používateľa a následnej snahe o prihlásenie sa iného. Systém asi v 20% prípadov zhavaruje a je odkázaný na reštart. To je hrozivo vysoké číslo! Jediné šťastie je, že to veľmi často nepoužívam. Treba ale uznať, že systém má tri roky a 2 hlavné upgrady za sebou, takže by opäť možno pomohla čistá inštalácia.

Mám silný pocit, že Apple so svojim desktopovým operačným systémom zaspal na vavrínoch. V časoch Windows Vista by sa Mac OS X dal považovať za používateľsky prívetivejší a v mnohých oblastiach lepší systém. Pri súčasnom Windows 7 by som si to už ale netrúfal tvrdiť. Fakt si myslím, že namiesto blbostí ako Launchpad (aj tak každý spúšťa aplikácie cez vyhľadávanie Spotlight), mohli v Apple popracovať radšej na spomínanom Finderi. Hliníkový MacBook mám už vyše tri roky a som s ním spokojný, Apple si ale za neho vypýtalo dosť veľa peňazí, tak by som ani nič iné nečakal. Ak to takto pôjde ďalej a Apple sa nespamätá, je možné, že sa o rok – dva poobzerám po nejakom peknom ultrabooku s Windows 8.

siri Jan 14th 2012 07:58 pm Kompy a tak... 11 Comments Trackback URI Comments RSS

11 Responses to “Mac OS X Lion – skúsenosti po pol roku”

 1. 1
  Bus Says:

  Haha že debilný mód, to je super :D . Ináč vo Win sa vždy dali súbory úplne zmazať (teda že nejdú do koša) cez Shift-Delete, nedá sa to nejako aj v Mac OS?

 2. 2
  siri Says:

  Žiaľ nedá, jedine cez konzolu.

 3. 3
  marecej Says:

  no a neni jednoduchsie otvorit si nove finder window ako sa jebkat s toolbarmi? ci nove sa ti tiez otvori v debilnom mode?

 4. 4
  siri Says:

  Keď dáš Connect to Server, tak on automaticky otvorí nové okno, v debilnom móde.

 5. 5
  marecej Says:

  no a potom si mozes otvorit cmd+n dalsie nove ktore by malo byt normlane nie? pride mi to jednoduchsie ako sa srat s toolbarmi cmd+shift+delete+f7+reset+ň
  teda problem s debilnym modom to neriesi samozrejme, len lahsi workaround

 6. 6
  siri Says:

  Niekedy to môže byť lepšie, ale nie vždy, lebo jednak musíš to staré okno zavrieť. Potom sa musíš znova pripájať na ten komp (keď na neho klikneš v bočnom paneli, tak sa na neho pripája) a navigovať sa do adresára kam chceš ísť :)
  Najjednoduchšie je otvoriť a Cmd – Opt – T. Sidebar nepotrebujem.

 7. 7
  cyba Says:

  si stiahni zoznam kb skratiek a nepindaj

 8. 8
  siri Says:

  Sen každého používateľa, učiť sa klávesové skratky :)

 9. 9
  phone Says:

  Remarkable! Its actually remarkable post, I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing.

 10. 10
  cloying Says:

  It’s going to be finish of mine day, but before finish I am reading this enormous post
  to improve my experience.

 11. 11
  colors Says:

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had
  been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due
  to the fact that I stumbled upon it for him… lol.
  So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx
  for spending the time to discuss this topic here on your website.

Leave a Reply